ברכת האילנות מעל גבעת התחמושת

ברכת האילנות מעל גבעת התחמושת

במעמד הרבנים הראשיים לירושלים, הראשל"צ הרב שלמה משה עמאר שליט"א והרב אריה שטרן שליט"א, התקיימה בראש חודש ניסן תשע"ז ברכת האילנות בסימן יובל שנת ה-50 לאיחודה של ירושלים.
בטקס המרשים והמרגש השמיעו דברים הרבנים הראשיים לירושלים, וכן אליעזר שפר – יו"ר איחוד בתי הכנסת והקהילות, מר שמאי קינן – שהביא את ברכת מר דני עטר – יו"ר קק"ל ומר אלון ולד – מנהל האירועים בגבעת התחמושת. את ברכת האילנות בירך אל"מ במיל ח"כ מוטי יוגב.
בטקס, שבו השתתפו גב' חגית משה – סגנית ראש העיר ירושלים ומר עמיעד טאוב – הנציג של הארגון במוסדות הלאומיים, הנחה מר דוד בן נאה – נציג הארגון בהנהלת ההסתדרות הציונית העולמית.
מקהלת זמרתי'ה, בניצוחו של ד"ר אורי אהרון השמיעה יצירת בכורה מוסיקאלית של תפילת הנוטע שחיבר הרב שאר ישוב כהן זצ"ל.

דברי פתיחה - מאת מר אליעזר שפר:

מכובדנו הראשון לציון הרה"ג הרב שלמה משה עמאר שליט"א – הרב הראשי לירושלים
מכובדנו הרה"ג אריה שטרן שליט"א – הרב הראשי לירושלים
ח"כ מוטי יוגב – אלוף משנה (מיל.)
גב' חגית משה – סגנית ראש העיר ירושלים
אלון ולד – ראש תחום אירועים ושיווק של אתר גבעת התחמושת
ד"ר אורי אהרון – המלחין והמנצח של מקהלת זמרתי'ה ועמו ידידנו קובי רינגל
עמיתיי וחבריי בהנהגת איחוד בתי הכנסת והקהילות ונציגינו במוסדות הלאומיים: שמאי קינן – דירקטוריון קק"ל, עמיעד טאוב – נשיאות הועה"פ הציוני, הרב מיכאל שטריק – מנכ"ל מועצת רבני ישראל הצעיר בישראל והמנחה, עמיתי: דוד בן נאה – נציגנו בהנהלת ההסתדרות הציונית העולמית.
מכובדנו שלום וברכה,
ברוכים אתם בבואכם לברכת האילנות של ראש חודש ניסן תשע"ז שאנו מקיימים השנה בגבעת התחמושת – בסימן שנת יובל ה-50 למלחמת ששת הימים ולאיחודה של ירושלים בירת מדינת ישראל – מדינתו הריבונית של העם היהודי ושל כל יהודי באשר הוא שם, במדינתנו, שבה חיים כיום למעלה מששה וחצי מיליון יהודים וקיים בה עולם התורה.
זכינו בחסדי ה' לברך בשנים עברו את ברכת האילנות מעל פסגת הר הצופים באוניברסיטה העברית ירושלים, בבית ספר שדה בכפר עציון והיום בסימן שנת יובל ה-50 למלחמת ששת הימים ואיחודה של ירושלים כאן בגבעת התחמושת, המסמלת את מלחמת הגבורה ומהווה אתר הנצחה לזכרם ועילוי נשמתם של 182 הנופלים במלחמה על שחרורה של ירושלים במלחמת ששת הימים.
אני מבקש להודות למפעילי אתר גבעת התחמושת ובמיוחד לידידי אלון ולד – מנהל האירועים, על שהעמידו לרשותנו את המקום לברכת האילנות ובעבורי זו גם חוויה אישית מרגשת, משום שאביו של אלון – רמי ולד ז"ל – שהיה מפקדי בצנחנים, נפל בסמוך לכאן בבית הספר לשוטרים של הירדנים במלחמת ששת הימים. כאשר פגשתיו לראשונה – את אלון - כאן בגבעת התחמושת, לא שאלתי לגילו, כי ידעתי שהיה תינוק בן עשרה חודשים בלבד כאשר אביו ז"ל נפל בקרב על שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים.
בברכת האילנות, במעמד כבוד הרבנים הראשיים לירושלים, אנו מקיימים את אמירתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל שאמר: הישן יתחדש והחדש יתקדש.

הישן יתחדש – תפילת הנוטע – ברכת האילנות
נטיעת עצים וברכת האילנות בארצנו ארץ מולדתנו.
כאן במדינת ישראל על סנף שנת ה-70 לעצמאותנו המדינית והריבונית בארץ ישראל ובירתנו ירושלים, תפילת הנוטע וברכת האילנות מקבלים משמעות אקטואלית ורלבנטית, בבחינת: "וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ, וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל" (ויקרא, יט, כג)

החדש יתקדש
כאשר מקהלת זמרתי'ה, בניצוחו של ד"ר אורי אהרון, תשיר בברכת האילנות המסורתית את שיריה של המשוררת נעמי שמר: "שירו של אבא":
אִם בָּהָר חָצַבְתָּ אֶבֶן
לְהָקִים בִּנְיָן חָדָשׁ
לֹא לַשָּׁוְא אָחִי חָצַבְתָּ
כִּי מִן הָאֲבָנִים הָאֵלֶּה יִיבָּנֶה מִקְדָשׁ
השיר הנפלא הזה הוא הביטוי הנעלה לאמרתו של הרב קוק: החדש יתקדש.
והרינו נצבים כאן היום, מעל גבעת התחמושת, בלב ליבה של ירושלים עיר הקודש, מתפללים ושרים את תפילת הנוטע:
"רִבּוֹן כָּל הָעוֹלָמִים, אֲדוֹן כָּל הַמַּעֲשִׂים. בָּרֵךְ עָלֵינוּ אֶת כָּל נְטִיעוֹתֵינוּ וּרְצֵה נָא תְּפִלָּתֵנוּ, לָשִׂים שָׁלוֹם טוֹבָה וּבְרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה".
ומברכים יחדיו עם רבבות עמך בית ישראל בכל מקום שהם:
"שֶׁלֹּא חִסַּר בְּעוֹלָמוֹ דָּבָר וּבָרָא בוֹ בְּרִיּוֹת טוֹבוֹת וְאִילָנוֹת טוֹבִים לְהַנּוֹת בָּהֶם בְּנֵי אָדָם".
אמן, כן יהי רצון!

pdfברכת_דני_עטר_לברכת_האילנות27.3.17.pdf

https://youtu.be/doSWoOv7B9E

pdfתכניית_שירים_לברכת_האילנות.pdf

pdfbirkat_hailanot_summary.pdf

pdfresume_birkat_hailanot_FR.pdf

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to http://www.unisyn.org.il/